Međunarodni šahovski turnir „Džafer Hogić – Srebrenik 2026“okupio je u Srebreniku 125 takmičara iz sedam država i bio je jedan od najmasovnijih šahovskih turnira u Bosni i Hercegovini ove godine.
Koliko je turnir bio jak, govori podatak da su na njemu učestvovala dva velemajstora, 11 FIDE majstora, pet internacionalnih majstora i čak 108 rejtingovanih igrača.
S obzirom na to da se turnir igrao povodom Dana grada Srebrenika, organizatore posebno raduje prisustvo gradonačelnika Srebrenika Adnana Bjelića, kao i predstavnika Ministarstva za kulturu, sport i mlade Tuzlanskog kantona, koji su prepoznali značaj ove manifestacije.
Turnir se igrao po švicarskom sistemu u devet kola, uz tempo igre od 10 minuta po igraču za cijelu partiju, uz dodatak od pet sekundi po potezu, počevši od prvog poteza. Primjenjivala su se pravila za rapid šah, a rezultati će biti bodovani za novu rejting-listu.
Turnir je bio izuzetno zanimljiv, a pobjednik je bio neizvjestan do posljednjeg poteza. Na kraju je čak osam igrača sakupilo po sedam poena, ali su dodatni kriteriji odlučili da prvo mjesto i nagradu od 500,00 KM osvoji IM Aleksandar Savanović.
Od drugog do osmog mjesta poredali su se: IM Dušan Lekić na drugom mjestu, GM Miodrag Savić na trećem, IM Sanjin Čulum na četvrtom, te najprijatnije iznenađenje turnira Halim Hutinović na petom mjestu, GM Milan Vukić na šestom mjestu. Sedmo mjesto osvojio je FM Andrija Obad, a osmo IM Vlado Jakovljević.
Spisak igrača koji su osvojili redovne nagrade zaključuju IM Petar Kolognat (Srbija) i IM Muhamed Sinanović iz Tuzle, koji su sakupili po 6,5 poena i plasirali se na deveto i deseto mjesto.
Pored redovnih nagrada, organizator je obezbijedio i sedam posebnih nagrada koje su osvojili:
Nejla Mehić – najuspješnija šahistkinja,
Osmanagić Ivor – najuspješniji kadet sa 6 poena,
Borislav Praštalo – najuspješniji veteran sa 5,5 poena,
Mesud Unkić – najbolji igrač sa rejtingom do 1900 poena sa 6 poena,
Vahdet Patković – najbolji igrač sa rejtingom do 2100 poena sa 6,5 poena,
Darko Jovanović – najbolji igrač ŠK „Srebrenik“ sa 6 poena,
drugoplasirani igrač ŠK „Srebrenik“ sa 6 poena Mešić Ado.
Za sve vrijeme trajanja turnira organizator je za učesnike obezbijedio osvježavajuće napitke, a polovinom turnira i topli obrok.
Značajno je napomenuti da je turnir protekao bez ijedne sporne situacije, za šta pored šahista velike zasluge imaju glavni sudija IA Sušić Nihad, FA Šemsudin Muminović pomoćni sudija i NA Mirsad Kurbašić sudija.
Organizatori turnira su Šahovski klub „Srebrenik“, gradonačelnik Grada Srebrenika i predstavnici Ministarstva za kulturu, sport i mlade Tuzlanskog kantona, izrazili su zadovoljstvo uspješnom organizacijom turnira i pozitivnim reakcijama svih učesnika.


